Kristoffersen ristet på hodet i skuffelse, men får ros fra ekspert

Kjetil André Aamodt mener nordmannen kjørte «mer elegant» enn rivalen.

Henrik Kristoffersen er på skuddhold etter første omgang.
  • Nicholas Bergh

Søndag kan Henrik Kristoffersen (23) ta sesongens første verdenscupseier. Etter første omgang av storslalåmrennet i Alta Badia, har nordmannen fortsatt muligheten.

Kristoffersen er 17 hundredeler bak storfavoritt Marcel Hirscher før finaleomgangen.

Likevel var 23-åringen tydelig skuffet etter første omgang. Han ristet på hodet i målområdet.

– Han virker ikke fornøyd, sa NRK-kommentator Thomas Lerdahl.

– Jeg gjorde den feilen i midten der. Der tror jeg at jeg legger igjen mye tid, forklarte Kristoffersen selv etterpå.

Les også

Ragnhild Mowinckels drømmedag: – Det føles helt uvirkelig

Aamodt-ros

Før andre mellomtid gjorde Kristoffersen en feil. Han fikk armen litt inn i porten, og på TV-sendingen kunne man høre at publikum reagerte på feilen.

Kristoffersen tapte imidlertid ikke mye tid på feilen, og kjørte inn til bestetid. På det neste startnummeret slo imidlertid Hirscher Kristoffersens tid.

Det er ingen tvil om at Marcel Hirscher er mannen å slå i storslalåm. Her feirer han seieren i Val-d’Isère forrige helg

Selv om Kristoffersen selv var misfornøyd, fikk han gode skussmål fra alpinlegenden Kjetil André Aamodt i NRKs sending.

– Det var ingen store feil, og godt kjørt, sa Aamodt, som er sterk i troen før duellen mellom Hirscher og Kristoffersen i finaleomgangen:

– Dette så veldig lovende ut for Henriks del. Han kjørte mye mer elegant (enn Hirscher, journ. anm.).

Bak Hirscher og Kristoffersen var slovenske Zan Kranjev best. Han er 33 hundredeler bak Hirscher.

Også Leif Kristian Nestvold-Haugen har et godt utgangspunkt før finaleomgangen. Han var 78 hundredeler dårligere enn Hirscher i første omgang.

Finaleomgangen i Alta Badia starter klokken 12.30.