Sport

Rekordstor norsk tropp til friidretts-EM: 51 utøvere tatt ut

Norge stiller med en rekordtropp når friidretts-EM starter i Amsterdam 6. juli. 51 blir tatt ut. Norge tok ut 48 og fikk i tillegg tre invitasjoner fra EA.

Sportssjef i Norges friidrettsforbund, Ronny Nilsen, tar med seg en rekordstor tropp til EM i Amsterdam.
  • Arne Hole

— Dette er den største troppen vi noen gang har stilt med, men det skyldes blant annet at vi stiller lag på halvmaraton, sier sportssjef Ronny Nilsen i Norges Friidrettsforbund.

Hele 11 av de uttatte skal løpe halvmaraton. I tillegg skal Norge stille både dame- og herrelag på begge stafettene. Også her blir det 11 som bare får denne oppgaven, mens de øvrige på stafettlagene også løper individuelle øvelser.

På 4x100 meter stafett er foreløpig bare Jaysuma Saidy Ndure tatt ut. De øvrige fire tas ut tirsdag (en reserve).

På grunn av Russlands utestengning ble det ikke fulle felt i alle øvelsene. Derfor kom det invitasjoner fra Det europeiske friidrettsforbndet (EA).

Dette er de uttatte:

Kvinner:

100 m: Ezinne Okparaebo, BUL (pluss 4x100 stafett)

400 m: Benedicte Hauge, Tjalve (pluss 4x400 stafett)

800 m: Hedda Hynne, Strindheim (pluss 4x400 stafett), Yngvild Elvemo, Vidar, Trine Mjaaland, Kristiansand

1500 m: Ingvill Måkestad Bovim, Tjalve

5000 og 10.000 m: Karoline Bjerkeli Grøvdal, Tjalve

100 m hekk: Isabelle Pedersen, BUL (pluss 4x100 stafett)

400 m hekk: Amalie Iuel, Tyrving (pluss 4x400 stafett)

3000 m hinder: Ingeborg Løvnes, Vidar

Halvmaraton: Runa Falch, Vidar, Marthe K. Myhre, Gjøvik, Kristine Helle, Tjalve, Veronika Blom, Vidar, Eli Anne Dvergsdal, Gular.

4x100 m: Helene Rønningen, Tyrving, Astrid Mangen Cederkvist, Sandenes, Ida Bakke Hansen, Sandnes.

4x400 m: Line Kloster, Vidar, Sara Dorthea Jensen, Sørild.

Spyd: Sigrid Borge, Osterøy

Lengde: Nadia Akpana Assa, BUL

Høyde: Katarina Mögenburg, Tyrving.

Herrer:

200 m: Jaysuma Saidy Ndure, BUL (også 4x100 stafett)

1500 m: Henrik Ingebrigtsen, Sandnes, Filip Ingebrigtsen, Sandnes, Snorre Holtan Løken, Tjalve.

5000 m: Henrik Ingebrigtsen, Sandnes, Sindre Buraas, Ready.

110 m hekk: Vladimir Vukicevic, Vidar

400 m hekk: Karsten Warholm, Dimna (også 4x400 stafett), Øyvind Strømmen Kjerpeseth, Florø (også 4x400 stafett).

3000 m hinder: Tom Erling Kårbø, Stord, Bjørnar Ustad Kristensen, Sandnes

Halvmaraton: Asbjørn Persen, Tjalve, Hans Kr. Fløystad, Tjalve, Ørjan Grønnevig, Stavanger, Marius Vedvik, Gular, Eirik Gramstad, Vidar, Jonas Hammer, Lørenskog.

Stav: Eirik Dolve, Fana

Diskos: Sven Martin Skagestad, Norna-Salhus

Slegge: Eivind Henriksen, Tjalve

Tikamp: Lars Vikan Rise, Fri, Martin Roe, Nidelv.

4x100 m: Jonathan Quarcoo, Orion, Kjell Håkon Morken, Lillehammer, Jonas Halonen, Tyrving.

4x400 m Josh-Kevin Ramires Talm, Norna-Salhus, Torbjørn Lysne, Gular, Mauritz Kåshagen, Moelven.

Les også

  1. Nå er Filip best i familien

  2. Njet til Russland frigjør EM-plasser

  3. Buraas mislyktes i å komme seg til EM - skjelte ut sportssjefen

Les mer om

  1. Friidrett