Så sønnen løpe inn til OL-gull: – Uvirkelig. Jeg skjønte det ikke helt
– Jeg er veldig stolt av ham, sier Kristian Blummenfelts mor.
Kristian Blummenfelt fra Bergen er olympisk mester i triatlon.
På bar i Bergen sentrum samlet flere familiemedlemmer, mange venner og en rekke folk fra triatlonmiljøet seg for å følge løpet.
Tenk deg stemningen da 27-åringen fra Loddefjord kom først til mål.
I midten av festen: Mamma Kate Blummenfelt.
– Det er uvirkelig. Jeg er ganske tørr i halsen akkurat nå, sier hun til Bergens Tidende etter å ha sett sønnen springe inn til OL-gull.
– Skjønte det ikke
Kristian Blummenfelt rykket fra konkurrentene mot slutten av løpet og kom til mål i ensom majestet.
– Jeg skjønte det ikke helt før de siste 100 meterne. Et løp er heller ikke over før det er over. Jeg er veldig stolt av ham, sier Kate Blummenfelt.
Hun hadde sendt to hjerter til sønnen før løpet, og kan fortelle at hun skal prøve å få tak i Kristian i morgen tidlig for å gratulere ham med gullet.
– Litt for ambisiøst
I 2012 hadde BT et oppslag i avisen hvor Blummenfelt uttalte at målet var å ta OL-gull i Tokyo i 2020. Gullet kom ikke i 2020, men målet ble nådd.
– Han er veldig målrettet, og jeg synes det er utrolig kjekt at han klarte å nå målet sitt, sier Kristians mor, og fortsetter:
– Jeg har ikke turt å vise ham det oppslaget, for jeg synes det var litt ambisiøst. men han klarte det.
Varslet naboene
BT var hjemme hos Kristians Blummenfelts far, Trond, på Landås tidligere på kvelden. Der var venner og familie samlet for å følge triatlonkonkurransen.
Og for en kveld de fikk.
– Jeg har et håp om at han skal kjempe om en medalje, og et ønske om at han skal ta gull, sa Trond Blummenfelt til BT like etter at sønnen hans har satt seg på sykkelen.
Det håpet ble oppfylt og vel så det.
Også i hagen var det hoiing, jubel og gullstemning.
Og champagne, som lovet av pappa Trond Blummenfelt.