Amalie Iuel røk ut av VM - med minst mulig margin
Skuffende forsøksheat av 23-åringen.
Mandag løp Amalie Iuel i VM. Foto: Nesvold, Jon Olav / NTB scanpix (arkivbilde)
- Erlend NesjeJournalist
OSLO/LONDON: Amalie Iuel (23) skuffet i forsøket på 400 meter hekk mandag. Nå er VM over for det norske håpet.
Iuel havnet i bakleksa før oppløpssiden, men hadde krefter igjen på de siste meterne. Hun satte inn en sluttspurt, men klarte akkurat ikke å ta sjetteplassen i heatet.
Det ble skjebnesvangert. Sjetteplassen i heatet, Meghan Beesley, tok nemlig den aller siste semifinaleplassen. I mål var hun kun ett hundredel foran Iuel, som løp på tiden 56.42.
– Det var enda surere å høre at jeg kun var ett hundredel unna. Det var veldig kjedelig. Jeg hadde selvfølgelig håpet å gjøre det bedre i VM, men det ble som det ble, sier Iuel til Aftenposten.
– Jeg skulle gjerne ha trent litt mer på å stupe over streken. Kanskje jeg må trene mer på det neste sesong, sier Iuel etter løpet.
– For det var så nære...
– Det var det. Det er bare snakk om å lene seg litt ekstra over streken. Eller så kunne jeg bare ikke å rote det til på den åttende hekken, sier Iuel.
Vil du lese mer om Amalie Iuel? Før VM fortalte hun en ellevill flyplasshistorie:
Da tyven slo til, fikk VM-håpet brukt sitt store talent: – De hadde aldri sett noen løpe så fort
Skal være cheerleader
Iuel kom til VM med en personlig rekord på 55.38. Før VM hadde fire av de syv andre løperne i heatet bedre personlig rekord enn Iuel.
23-åringen var også i aksjon i 400 meter flatt søndag. Der røk hun ut etter å ha blitt nummer seks i sitt heat.
Etter mandagens konkurranse forteller Iuel at dette var hennes siste internasjonale konkurranse i år.
Hun vil konsentrere seg om løp i Norge resten av året.
Iuel blir imidlertid i VM frem til 11. august.
– Jeg skal være cheerleader for alle de norske utøverne. Bare heie og støtte dem best mulig, sier 23-åringen.
Les mer om
Relevante artikler
39 små hundredeler av livet irriterer Amalie Iuel: – Er så lei av at de ikke er på min side
Amalie Iuel og Line Kloster røk ut av EM
Iuel sjanseløs mot verdenseliten - var likevel fornøyd
Amalie Iuel satte norsk rekord – videre til VM-semifinalen: – Utrolig moro å være i toppform
Da tyven slo til, fikk VM-håpet brukt sitt store talent: – De hadde aldri sett noen løpe så fort
Amalie Iuel om sammenligningen med Warholm: – Det er brutalt å høre