Lundby sesongåpnet med overlegen seier
Maren Lundby fortsatte der hun slapp sist sesong. Nordmannen var overlegen i sesongåpningen på Lillehammer og vant med 24,4 poeng.
Maren Lundby vant i Lillehammer. Foto: Geir Olsen
- NTB
Lundby fortsatte dermed der hun slapp i fredagens kvalifisering – og sist sesong.
I den første omgangen hoppet hun 138 meter og noterte seg for 137,8 poeng, noe som var 11,4 mer enn Chiara Hoelzl fra Østerrike på 2.-plass.
Lundby hadde ingen problemer med å hoppe inn seieren i den andre omgangen.
135 meter holdt til en samlet poengsum på 280,8. Ned til Eva Pinkelnig fra Østerrike på 2.-plass var det til slutt hele 24,4 poeng.
– Det er alltid mye spenning knyttet til starten av sesongen, men jeg har følt meg ganske rolig. Det har gått bra, det var godt å komme i gang og godt å kjenne at ting fungerer, sa Lundby til NRK etter rennet i Lillehammer.
Femmilshelten fra VM knust av russisk stjerne: – Noe av det største jeg har gjort
Dermed har Lundby åpnet sesongen på perfekt vis. Også forrige sesong var glitrende for nordmannen. Da vant hun verdenscupen sammenlagt soleklart, i tillegg til å ta VM-gull i Seefeld. I slutten av oktober ble hun også norsk mester i Midstubakken.
Hoelzl ble nummer tre med 255,3 poeng.
Silje Opseth hoppet seg ned en plassering etter 1. omgang. Hun ble nummer åtte, mens Anna Odine Strøm ble nummer 12.
– Jeg merker at det var godt å være tilbake og godt å komme i gang igjen, sa Strøm til NRK. Hun var ikke fornøyd med hoppet i den første omgangen.
– Jeg blir litt irritert og roter det til. Men det var et bedre hopp i andre omgang, og det er jeg bedre fornøyd med, sa Strøm til NRK etter konkurransen.
(©NTB)
Les mer om
Flere artikler
Lundby best i kvalifiseringen i Lillehammer
Lundby slo til med kjærkommen seier
Norsk talent tok sin første pallplass - Lundby med monsterhopp
Bakkerekord ikke nok for Lundby. Norges hoppdronning slått av tenåringssensasjon.
Nedtur for Lundby - mistet verdenscupledelsen
Lundby måtte se seg slått av østerriker for tredje gang på rad