Skistad forbauset over svenskene: – Det var overraskende
LES ROUSSES (VG) Kristine Stavås Skistad (23) smadret fire svenske stjerner i finalen da hun tok sin første verdenscupseier. Hun avgjorde allerede før oppløpet.
– Det var overraskende, jeg regnet med at de skulle henge med, sier Skistad til VG.
Svenskene hadde Emma Ribom, Maja Dahlqvist, Linn Svahn og Johanna Hagström i finalen, men Skistad gikk altfor raskt for dem. Allerede vei opp den siste bakken hadde hun solid avstand nedover, og på oppløpet var aldri 23-åringen fra Konnerud truet.
– For en maktdemonstrasjon av Skistad. Hun går fra alle de svenske sprinterne fra front. Det er umåtelig sterkt. Hun seiler opp som en gullkandidat i VM i Planica, sier Viaplay-ekspert Niklas Dyrhaug.
Bak Skistad fulgte Emma Ribom og Maja Dahlqvist på pallen, mens Linn Svahn, amerikanske Julia Kern og Hagström havnet utenfor.
– Det blir ikke noe bedre. Jeg har lenge sett på at de har herjet, så det er fint å gjøre det slik. Det kunne ikke smakt bedre, sier Skistad, som sist helg vant sprinten i NM.
De svenske stjernene var imponerte over Skistad. Hun dominerte dagen gjennom fra prolog til finale.
– Hun er så jævla sterk, sier Jonna Sundling, regjerende OL- og VM-mester i sprint, om Skistad til VG.
– Hun fortjener det. Jeg er ikke overrasket. Hun går så himla bra på ski i dag med snert oppover og hun er «svinbra» nedover. Det er imponerende.
Sundling gikk i samme kvartfinale som Skistad.
– Det virket som hun hadde et himla overtak i dag. Det er kjempekult å se henne tilbake på virkelig toppen. Hun er utrolig sterk, sier Sundling.
Veien til den første seieren mot verdenseliten har vært lang for Skistad. Hun kom som en komet i 2018/19-sesongen, før hun slet i flere år etterpå.
– Det var imponerende, det er bare å dukke og neie, men det er flere uker til VM, sier Linn Svahn.
Klassisksprinten i VM i Planica går 23. februar.
– Jeg tenker å ta nye steg og må nok bli en del bedre før den tiden, og det er planen, sier Skistad bestemt.
Lotta Udnes Weng og Anna Svendsen røk ut i semifinale, og endte som nummer 8 og 10.
For de andre norske løpere ble det siste uttaksrennet til VM i Planica en nedtur. Ane Appelkvist Stenseth, Mathilde Myhrvold og stortalentet Maria Hartz Melling røk alle ut i kvartfinalen.
Trolig blir ingen av dem å se i et sprintuttak til VM etter manglende toppresultater tidligere denne sesongen.
Melling presterte å sette staven mellom beina og falt ut fra start i sin kvartfinale.
– Det er flaut, sier hun til VG.
– Det er kjedelig, man får ikke sjansen så ofte på dette nivået. Jeg hadde en liten VM-drøm, men det ville vært vanskelig uansett.
Myhrvold falt og landet på rumpa halvveis ut i sitt heat.
– Alt gikk i svart, sier hun til VG.
Stenseth hadde rett og slett ikke god nok spurt da det skulle avgjøres.
– Det er dritt, jeg følte meg bra, så det er jævlig frustrerende, sier Stenseth til VG og sier følgende om sine egne VM-sjanser:
– Jeg aner rett og slett ikke.