Stadion-trollet skremte – igjen
KOMMENTAR: Forventninger lever Brann dårlig med, skriver Tore Strand.
Mot Bærum dukket komplekset opp igjen, og med 2-2 mot ett av bunnlagene, er opprykksfesten utsatt. Nå er det tre muligheter igjen til å sikre det direkte opprykket.
En Sogndal-seier mot Kristiansund onsdag betyr Brann-opprykk. Det samme skjer om Brann slår Nest-Sotra søndag, og Brann kan også rykke opp uten seier hvis Kristiansund ikke gjør jobben hjemme mot Hønefoss. Siste sjanse er når Hødd kommer på Stadion-besøk. Basert på prestasjonen mot Bærum så bør det hele helst ikke utsettes til sesongens siste hjemmekamp.For når Brann har invitert til fest med hvit duk og mange rundt bordet, så har årets Brann-utgave sviktet. Da Nest-Sotra kom på Stadion-besøk kvelden før nasjonaldagen, ble det et skuffende 2-2-resultat. Så kom lederlaget Sogndal på Bergens-visitt. Brann ante muligheten til å kappe inn på forspranget tabellederen hadde, men det endte med total kollaps. 0-4 er sesongens verste Brann-resultat.
I august så det ut som om Brann var på gang og skulle hente tre nye poeng hjemme mot Åsane. Det skjedde ikke, for en jevn kamp endte 2-2. Møtet med Bærum er siste oppgjør i rekken der det har vært ekstra viktig å vise at Stadion er blitt et fort. Et nervøst Brann-lag kom imidlertid aldri opp mot sitt beste, og det ble med ett poeng. Felles for oppgjørene er at det har vært over 10.000 til stede på Stadion i oppgjørene der Brann har slitt med å innfri forventningene. Det er nesten som om jeg må anbefale folk å holde seg hemme, skulle den siste kampen mot Hødd bli avgjørende!
Med 2-2 mot Bærum tangerte Brann sin egen rekord med femten seriekamper på rad uten tap. I det store bildet er det en bunnsolid prestasjon, men oppgjøret mot Bærum var helt i bunnsjiktet av det Brann har vist etter at Lars Arne Nilsen overtok som trener.
Det kladdet fra start av. Da vi alle ventet at Brann skulle stupe ut av startgropen for å sette laget i divisjonen som har sluppet inn klart mest mål – 61 – så ble det hele noe nølende. Det ble for mye balldytting på tvers, og Brann fant aldri tilbake til tempoet som har vært avgjørende for en solid høstfangst.