Irans myndigheter nektet «den neste Magnus Carlsen» (16) å delta. Nå herjer han i VM.
Alireza Firouzja er i ferd med å bli en av sjakkens største profiler.
16 år gamle Alireza Firouzja er i ferd med å bli en av de største profilene innen sjakken. Iraneren ble nummer to i hurtigsjakk-VM og har fått en svært solid start også i lynsjakk søndag. Han vant fire av sine fem første partier, det tredje mot verdens høyest rankede lynsjakkspiller, Hikaru Nakamura. Det gikk deretter litt tråere, men Firouzja går inn i VMs siste dag med hele åtte poeng.
En topp-ti-plassering er definitivt innen rekkevidde.
Nekter å godta krav fra Iran
Det er smått sensasjonelt av en 16-åring å ta sølv i VM (Magnus Carlsen var 18 første gang han vant), men Firouzja slo gjennom allerede som 15-åring. Dette skrev vi da han gjorde seg bemerket under forrige verdensmesterskap i hurtig- og lynsjakk:
Selv om Firouzja er vokst opp i Iran, spiller han som uavhengig. Formelt sett representerer han Fide – det internasjonale sjakkforbundet i VM. Grunnen er at han nekter å etterkomme krav fra Irans myndigheter.
Tidligere Carlsen-hjelpere med klar spådom: – Han vinner lynsjakken også
Får ikke spille mot israelere
En av følgene av konflikten mellom Iran og Israel, er nemlig at iranske sjakkspillere nektes å spille mot israelere. Det byr på problemer i en idrett der det er flere gode spillere fra Israel. Dette vil ikke Firouzja godta, selv om styresmaktene prøvde å få ham til å trekke seg fra mesterskapet.
Selv er det unge sjakkgeniet sjenert og ordknapp når han blir intervjuet om dette.
– Iran har vært fantastisk mot meg, sa han til NRK tidligere i VM.
Sjakkekspert Simen Agdestein trekker fram 16-åringen som arvtageren til Magnus Carlsen.
– Firouzja har en historie så det holder. Som iraner får han ikke spille mot israelere, og har etablert seg i Frankrike. Han er kronprinsen, og det er spesielt, men ikke overraskende at han gjør det bra, for de har satset stort på sjakk i Iran. Det har vært ekstremt økonomisk gunstig for spillerne. Det er litt interessant at en iraner markerer seg. Han er et supertalent, sier Agdestein.
Iraneren kommer trolig til å representere sitt nye hjemland Frankrike framover.
Magnus Carlsen er verdensmester i hurtigsjakk: – Virkelig, virkelig deilig
Spås å ta over etter Carlsen
Den nederlandske stormesteren og sjakktreneren Ivan Sokolov har jobbet tett med de iranske talentene.
I et intervju med nettstedet Chessbase i september i fjor brukte Sokolov store ord om Firouzja. Han roste 15-åringens kvikke hjerne og sammenlignet ham med tidligere verdensmester Viswanathan Anand.
– Jeg har snakket med presidenten i det iranske sjakkforbundet. Jeg fortalte ham at de har ekstremt talentfulle gutter. Men det de ikke innser, er at de har verdensmestermaterial i Alireza Firouzja, sa Sokolov.
Han er ikke alene om å spå at Firouzja én dag kan ta over Magnus Carlsens plass som verdens ubestridte sjakkener.
– Han har alle muligheter til å bli verdens beste spiller. Det vil ta 3–4 år, tror jeg. Han representerer en ny generasjon som lærte å spille sjakk med raske partier på internett, sa Atle Grønn, som er med i NRKs sendinger under sjakk-VM.