Kvinnelige sjakkspilleres nye sponsor lager silikonbryst. Flere mener avtalen kan skape kroppspress.
– Vi kjemper jo for at kvinner skal bli sett på som vanlige sjakkspillere. Så kommer dette, sier den norske sjakkveteranen Sheila Barth Stanford.
Guliskhan Nakhbajeva (venstre) og Anna Muzytsjuk under VM i lyn- og hurtigsjakk i 2018. En ny sponsor skal spytte mer penger inn i deres del av sjakken.
Mandag ble det kjent at Det internasjonale sjakkforbundet (Fide) har inngått en omfattende sponsoravtale med Establishment Labs. Dette firmaet produserer brystimplantater.
I sosiale medier har reaksjonene allerede kommet. Mari Kristin Sisjord, idrettssosiolog og professor ved Norges idrettshøgskole, mener avtalen er betenkelig.
Les hele saken med abonnement