Søstrene fra Kristiansand var pionérer for kvinnelig skiskyting: – Det er fryktelig moro at vi ennå huskes for det vi var med på

Søstrene Bente og Mette Mestad gleder seg over at de kvinnelige skiskytterne i VM i Östersund har helt andre vilkår enn da de selv satte idretten på kartet for 40 år siden.

Mette (t.v.) og Bente Mestad studerer gamle avisutklipp fra tidlig på 1980-tallet da de herjet i skiskytterløypene i både inn- og utland.

– Jeg vil si at skiskyttersporten ble likestilt i 1992 da også kvinnene fikk lov til å delta i OL. Men den var langt ifra likestilt da vi begynte, sier Bente Mestad.

40 år etter at Bente og Mette Mestad fra Torridal i Kristiansand herjet i norsk skiskyting, og pløyde løypa for dem som kjemper om VM-medaljer i Östersund denne uken, er søstrene igjen aktuelle i boken «Våre skiskyttere». Der tar forfatter Viktor Storsveen for seg norsk skiskytterhistorie gjennom 60 år – og to 60-åringer fra Torridal får sin velfortjente plass.

Les hele saken med abonnement