Sprekpodden: Spørsmål og svar – dette lurer dere på
Kan man lære og like trening? Og hvordan blir man sterkere uten å bli tyngre, og hvordan blir du kvitt de siste fire kiloene rundt livet?
I februar arrangerte vi nettmøte hvor leserne kunne sende inn spørsmål til ekspertene klinisk ernæringsfysiolog Catrine Borchsenius og personlig trener (PT) og muskelfysiolog Helene Høimyr.
Selv om de satt å svarte i mange timer, fikk vi inn så mange spørsmål at det var umulig for dem å komme gjennom alle.
Derfor inviterte vi Helene Høimyr tilbake i Sprekpodden, for å svare på noen av de spørsmålene de ikke rakk å svare på.
Dette var noen av dem:
Magefettet
Marie (40): Det siste halve året har jeg gått ned fem kilo ved hjelp av trening og kutte ut småspising. Nå lurer jeg på hvordan jeg går ned de siste tre til fire kiloene som ligger rundt livet.
– For det første, her har Marie klart det vi alle drømmer om. Hun har klart å trene mer, og klart å slutte med småspisingen. Det er veldig bra, sier Høimyr.
– Dessverre så går det ikke an å punktslanke. Men det går an å stramme opp den indre muskulaturen i buken, det vi kaller korsettet. Det er de indre magemusklene som holder buken oppe, så det kan hjelpe på, sier PT’en.
For å aktivere disse musklene er det viktig å ikke gjøre for tunge eller tøffe øvelser.
– Gjør øvelser hvor du kjenner du har full kontroll på musklene. Som å ligge på ryggen og heve bena. Med en gang det blir for tungt, er det de ytre musklene som jobber, sier hun.