The Wall Street Journal-journalist pågrepet i Russland
Journalist Evan Gershkoich anklages for spionasje og er arrestert i Russland. Avisen avviser påstandene om spionasje.
Journalist i The Wall Street Journal, Evan Gershkovich, er pågrepet i Russland. Det melder det statlige russiske nyhetsbyrået Interfax. Den amerikanske journalisten dekker Russland for storavisen. De oppgir den russiske sikkerhetstjenesten FSB som kilde.
Gershkovich er mistenkt for spionasje på oppdrag fra USA, ifølge Interfax.
Han skal ha blitt pågrepet i byen Jekaterinburg.
«The Wall Street Journal er dypt bekymret for sikkerheten til Mr. Gershkovich», skriver avisen i en uttalelse.
«The Wall Street Journal benekter på det sterkeste anklagene fra FSB, og ber om umiddelbar løslatelse av vår betrodde og objektive reporter, Evan Gershkovich», skriver de videre.
Journalisten er amerikansk statsborger, ifølge The Moscow Times. Han risikerer opptil 20 års fengsel, skriver Interfax.
Den anerkjente journalisten Dmitry Kolezev sier til The Moscow Times at han tror Gershkovich ble arrestert på grunn av hans journalistiske arbeid.
Den lokale aktivisten Jaroslav Shirshikov, som skal ha hatt en intervjuavtale med Gershkovich, skriver på Telegram at Gershkovich sist var pålogget torsdag ettermiddag. Shirshikov skal ha blitt oppringt av en aviskollega som ikke fikk kontakt med Gershkovich.
Gershkovich har tidligere jobber i nyhetsbyrået AFP og den uavhengige avisen The Moscow Times.