Barnefilmen «Kurt blir grusom» ble for sterk kost for Taliban. Nå har ekstremistene flyttet inn i Norges ambassade.
KABUL (Aftenposten): Bilder er fjernet fra veggene. Ambassadørens vinsamling er hentet opp fra kjelleren. Den skal knuses.
Da Taliban tok makten i Kabul 15. august, ble mange vestlige ambassader tømt. De ansatte ved den danske og norske ambassaden i bydelen Wazir Akbar Khan ble evakuert dagen før. Ingen private eiendeler ble tatt med.
En hel liten gatestump med flere tilhørende hus ligger bak høye murer og digre metallporter. Men her er det ikke lenger dansker og nordmenn som holder til. Det er krigere fra den ekstreme islamistbevegelsen Taliban, som Norge og andre Nato-land har kjempet mot i 20 år.
I like mange år har Norge hatt en ambassade i Afghanistan. Den har vært kjernen i en tilstedværelse som har kostet norske skattebetalerne over 23 milliarder kroner.
Aftenposten er i Kabul og tok en tur innom ambassaden. Der ble vi tatt vennlig imot, slik vi så langt er blitt av Talibans soldater. Skulle ikke vi få slippe inn? spurte vi.
Les hele saken med abonnement
Les også
Skal man bli i et forhold uten sex – bare for barnas skyld?
Kona ble kjeftet på av et vennepar. Kan de kreve en ordentlig unnskyldning?
Dette gjør «alle» feil når de faster. Astrid E. Kure (49) har gått ned i vekt og fått bedre helse.
Full krangel om Follobanen like før overtagelse. Truet med å stenge tunnelen.