Ny statue av Melania Trump vekker oppsikt
Denne fredagen ble en statue av Melania Trump avduket ved byen Sevnica i Slovenia. Ikke alle har latt seg begeistre.
En satirisk statue av USAs førstedame, Melania Trump ble fredag avduket utenfor Trumps fødeby, Sevnica i Slovenia.
Det er den amerikanske kunstneren Brad Downey og den lokale skulptøren Ales Zupevc som står bak verket.
Statuen, som er i naturlig størrelse, er skåret ut av trestamme ved hjelp av motorsag. Den er ment å portrettere en vinkende Trump i blå kåpe.
Delte meninger
Ifølge BBC har statuen mottatt blandede reaksjoner. Noen innbyggere hevder at den langt fra lignet på Melania, men i stedet en «smurf». Andre skal kalt den en skam.
Katarina (66), en annen innbygger, hevder derimot at statuen var en god idé.
– Melania er en slovensk helt, hun har kommet seg helt til topps i USA, sier hun til AFP.
Downey selv har uttalt at han ønsker en dialog om den politiske situasjonen i USA.
Han understreker at Melania Trump er en innvandrer som er gift med en president som har sverget på å redusere innvandring, skriver The Telegraph.
Zupevc jobber til vanlig som rørlegger. Han skal angivelig ha vært født på samme sykehus og i samme måned som Melania Trump.
– La oss innse det: Hun eier halve Amerika mens jeg har ingenting, sier han i en dokumentar laget i forbindelse med byggingen av statuen.
Turistmagnet
Melania Trump er blitt en industri for byen Sevnica etter at hennes ektemann, Donald Trump vant det amerikanske presidentvalget i 2016.
Besøkende til byen blir møtt av en rekke Melania-merkede souvenirer.