Finlands utenriksminister mistenkes for lovbrudd
I en foreløpig undersøkelse konkluderer politiet med at Finlands utenriksminister Pekka Haavisto har misbrukt sin stilling og begått to lovbrudd.
Haavisto nekter selv for å ha gjort noe straffbart.
Høsten 2019 ba den finske riksdagens grunnlovskomité påtalemyndigheten om å undersøke om Haavisto kunne ha brutt loven. Den foreløpige undersøkelsen er nå avsluttet og overlevert til komiteen.
Utenriksministeren mistenkes for to lovbrudd: tjenestelovbrudd og brudd på samarbeidsforpliktelser i embetsverket.
Saken preges av hemmelighold, men ifølge Helsingin Sanomat skal overtredelsene ha skjedd i forbindelse med at Finland diskuterte om de skulle hente hjem finske statsborgere fra al-Hol-leiren i Syria.
Utenriksministeren planla å fjerne konsulærsjef Pasi Tuominen fra sin post etter at Tuominen etterlyste politisk styring i den betente saken rundt barna i al-Hol.
Haavisto ba senere om unnskyldning og tilbød Tuominen muligheten til å fortsette.
Siden lovbruddene angivelig skal ha blitt begått kraft av hans posisjon som statsråd, er det opp til riksdagen å beslutte om undersøkelsene skal føre til ytterligere tiltak.