Jens Stoltenberg skal ha lovet å lære seg fransk
Frankrike er svært opptatt av at sjefen for NATO kan begge de offisielle språkene i organisasjonen, fransk og engelsk.
- Ingeborg MoeJournalist
Ifølge den belgiske avisen Le Soir har Stoltenberg forsikret franskmennene at han vil lære fransk.
Jens Stoltenberg skal under et besøk i Paris forrige helg ha forsikret president Francois Hollande om at han vil begynne å pugge franske gloser.
Frankrike er svært opptatt av at sjefen for NATO kan begge de offisielle språkene i organisasjonen, fransk og engelsk.
Også dagens NATO-sjef Anders Fogh Rasmussen snakker fransk fra tid til annen. Tidligere sjefer har i større eller mindre grad behersket språket.
Skepsis
Før utnevnelsen av Stoltenberg ble kjent, ble det sagt at Frankrike var skeptisk til at et land som ikke er i EU skulle få sjefsjobben
Le Soir skriver at det var Tyskland som først lanserte Stoltenbergs navn, og fikk rask støtte fra USA. Så fulgte Storbritannia, de nordiske landene og Tyrkia.
Også Paris fulgte opp «ettersom den fremtidige generalsekretæren vil lære fransk», skriver Brussel-avisen.
Mest lest akkurat nå
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5