Tysk krigsfly med død flyger og ammunisjon funnet i dansk myr

En dansk grunneier har funnet et tysk krigsfly med en flyger og ammunisjon fra andre verdenskrig i ei myr på Jylland.

Det tyske flyet BF 109 Messerschitt var et av det tyske Luftwaffes vanligste og viktigste jagerfly og ble særlig brukt til å angripe allierte bombefly på vei mot tyske byer.

Funnet ble gjort mandag formiddag i ei myr i Birkelse nordvest på Jylland, ikke langt unna Aalborg, av en grunneier og hans sønn.

Dansk politi har nå startet samarbeid med tyske myndigheter for å identifisere den døde flygeren som er funnet i flyet. Når flygeren er blitt identifisert, vil tyske myndigheter undersøke om det finnes nåværende pårørende.

– Det er en svært sensitiv sak, fordi det fortsatt kan være familiemedlemmer i live, og de vet kanskje ikke hvor deres familiemedlem er. De har rett til å vite hva som har skjedd, sier pressesjef Sibylle Osten Vaa ved den tyske ambassaden i København.

Jagerflyet er av typen BF 109 Messerschmitt.

– Over dansk, og ikke minst tysk luftrom, ble flytypen brukt til å angripe bombetokt som gikk ut fra England og inn over Nord-Tyskland, sier militæranalytiker Mikkel Storm Jensen.