Redningsarbeidet etter den tropiske orkanen Eta pågår fortsatt i Mellom-Amerika. Natt til tirsdag rammet en ny orkan.
– Iota er på vei inn mot Mellom-Amerika, særlig Nicaragua og Honduras, sa statsmeteorolog Magnus Ovhed ved Meteorologisk institutt mandag formiddag.
Orkanen Iota nådde land nordøst i Nicaragua mandag kveld som en kategori 4-orkan og førte med seg katastrofal sterk vind, enorme mengder regn og fare for stormflo. Folk er blitt evakuert i Nicaragua og Honduras.
Iota styrket seg til en kategori 5-orkan tidligere mandag, men svekket seg da den traff land.
Tirsdag ettermiddag karakteriseres orkanen som fortsatt farlig og med potensial til å gjøre store ødeleggelser, men den har minsket i styrke etter at den traff land i Mellom-Amerika.
USAs nasjonale orkansenter (NHC) anslår at Iota vil fortsette å minske i styrke raskt etter hvert som den beveger seg lenger innover land. Den vil trolig oppløses i løpet av onsdag, ifølge NHC.
Det samme området ble truffet hardt av orkanen Eta for bare to uker siden.
Over 200 døde eller savnet
Over 200 personer er døde eller savnet i Mellom-Amerika etter den tropiske orkanen Eta.
Antallet barn og unge som er rammet av orkanen, ventes å øke når nødhjelpsorganisasjoner kommer frem til de verst rammede områdene. Orkanen har ødelagt veier, sykehus, skoler og vann- og avløpssystemer i hele Mellom-Amerika.
– Tilgangen til vann og sanitærfasiliteter er blitt veldig problematisk i de verste områdene. Risikoen for vannbårne sykdommer øker, i tillegg til risikoen for at korona sprer seg blant de evakuerte, sier Bernt Aasen. Han er Unicef-direktør for Latin-Amerika og Karibia.
Den internasjonale organisasjonen for migranter (IOM) har delt ut nødutstyr til tusenvis av mennesker i Honduras, Guatemala, El Salvador og Belize.
Ni mennesker er døde etter at kraftig regn fra orkanen utløste oversvømmelser i den mexicanske delstaten Tabasco.
Rekordsesong
Det har vært en rekordsesong for tropiske stormer og orkaner i Atlanterhavet. Den ventede Iota-orkanen kommer helt mot slutten av sesongen. De tropiske stormene gir seg tidlig i desember.
– Det er usedvanlig mange tropiske stormer og orkaner i Atlanterhavet i år. Det skyldes varmt vann i området utenfor Karibia i Atlanterhavet, forteller statsmeteorolog Magnus Ovhed.
– Det har mye å si med bare et par grader varmere overflatevann. Det har innvirkning på både intensiteten og antallet tropiske stormer.
I år har rekordmange tropiske stormer fått et navn. Den forrige rekorden ble satt i 2005.
– I år er det 30 tropiske stormer og orkaner som har fått navn. De skal være kraftige for at det skje, minst en kraftig tropisk storm, sier Ovhed.
Den kraftigste var Laura i slutten av august. Den var oppe i 67 meter pr. sekund. 42 mennesker ble drept av den i USA.
– Eta var nesten like kraftig, og 171 ble drept i Mellom-Amerika. Den var mest kraftig i Nicaragua, mens flest ble drept i Honduras og Guatemala, sier statsmeteorolog Magnus Ovhed ved Meteorologisk institutt.