Tyrkia: Planlegger gigantisk militæroperasjon mot kurdiske opprørere
Tyrkias utenriksminister Mevlut Cavusoglu sa torsdag at landet forbereder den største militæroperasjonen «i landets historie» mot soldatene i den kurdiske motstandsbevegelsen sør i landet.
Tyrkias utenriksminister Mevlut Cavusoglu Foto: FAISAL MAHMOOD / X01353
Uttalelsen kom i forbindelse med at utenriksminister Adel Al-Jubeir fra Saudi Arabia besøkte Ankara torsdag, skriver det arabiske nettstedet alarabiya.net.
Kurdiske styrker kjemper i likhet med Tyrkia og den internasjonale, USA-ledede koalisjonen også mot IS, og vestlige land, blant annet USA, har støttet kurdernes kamp mot islamistene. Samtidig har de de siste ukene vært under angrep av Tyrkia.
På en pressekonferanse uttrykte Cavusoglu takknemlighet for Saudis støtte til tyrkiske myndigheter etter det mislykkede kuppet i Tyrkia i midten av juli.
IS skal ha mistet siste holdepunkt på grensa til Tyrkia
Sammenfallende syn
Saudis utenriksminister sa torsdag at Riyadh har sammenfallende synspunkter med Tyrkia når det gjelder Syria, Irak og Jemen.
– Våre standpunkter sammenfaller helt når det gjelder Syria, Irak og Jemen, terrorisme inkludert.
Jubeir beskrev at planen som den syriske opposisjonen har lagt frem er «detaljert» og «fullstendig».
Han sa også at president Bashar al-Assads regime fortsatt stiller seg i veien for en politsk løsning.
Tyrkia trapper opp angrepene mot kurdisk milits i Syria - forsøk på våpenhvile i Aleppo kollapset
Forhandlingsgruppen for Syrias hovedopposisjon, High Negotiations Committee (HNC), sa onsdag at den vil avvise enhver avtale fra Russland og USA som ikke samsvarer med gruppens egen plan.
HNC sa at den prosessen som gruppen selv har foreslått vil starte med seks måneder med forhandlinger for å sette opp en overgangsadministrasjon bestående av representanter fra opposisjonen, regjeringen og sivilsamfunnet. Planen forutsetter president Bashar al-Assad går av mot slutten av disse seks månedene.
Tyrkia og USA sa aksjonen i Syria var et samarbeid. Realiteten var en helt annen.
Full støtte
Samtidig sa Jubeir at Saudi-Arabia og Tyrkia var «de to første landene som fra dag én har samarbeidet for å støtte den syriske opposisjonen».
Han sa også at Saudi-Arabia «ser frem til» å jobbe sammen med Tyrkia på «disse felles områdene» og ga klart uttrykk for at Riyadh vil gi Ankara full støtte i kampen mot terrorisme.
Relevante artikler
Han ble kalt «tyrann» og «barneslakter». Nå er den syriske presidenten på vei inn i varmen igjen.
Slik slåss stormaktene om makten i Syria og Irak
Putin: - Enighet om våpenhvile i Syria
Har en USA og Saudi-Arabia en hemmelig plan for IS-medlemmer som drives ut av Mosul?
Russerne trapper ned i Syria
Dette vet vi om våpenhvilen i Syria