Rundt 1100 migranter reddet i Middelhavet

Omkring 1100 migranter på vei mot Europa i gummibåter er brakt i sikkerhet i Middelhavet, ifølge Italias kystvakt.

Det norske skipet Siem Pilot reddet forrige uke over 600 migranter fra to trebåter i Middelhavet. Søndag reddet den italienske kystvakten nesten dobbelt så mange. Foto: Kripos / NTB scanpix

Kystvakten gjennomførte elleve redningsaksjoner søndag, ifølge Reuters. Migrantene ble hentet opp fra åtte gummibåter, to småbåter og en større båt. Alle befant seg i nærheten av Sicilia.

Så langt i år er 105.342 migranter kommet til Italia i båter, viser tall fra Den internasjonale organisasjonen for migrasjon (IOM). Trolig har mer enn 2700 barn, kvinner og menn druknet i forsøket på å komme seg unna krig, uroligheter og fattigdom. Mange av båtene er overfylte og uegnet til å være på åpent hav.