Skogbrannene danner ildsprutende skyer
Lørdag er skogbrannene i Australia så ute av kontroll at de skaper et nytt værsystem.
Brannvesenet i delstaten New South Wales melder om såkalte pyrocumulonimbus-skyer på Twitter lørdag – et værfenomen som oppstår over store branner og ildstormer.
NASA kaller slike skyer for «skyenes svar på ildsprutende drager» fordi de er i stand til å skape sine egne lynnedslag som stifter nye branner.
I tillegg skaper de kraftig vind som sprer brannene ytterligere. De siste ukene har pyrocumulonimbus-skyene vært å se flere steder i mest brannherjede områdene av Australia.
Brannmenn går fra dør til dør
Lørdag melder brannvesenet i New South Wales og Victoria at det er for sent å evakuere. De uforutsigbare brannene har ført til stengte veier og er svært farlige.
I Eden i Victoria går nå brannvesenet fra dør til dør for å få folk til å forlate hjemmene sine og dra mot nord i byen.
På en pressekonferanse tidligere på dagen varslet statsminister Scott Morrison at 3000 reservesoldater mobiliseres til kamp mot brannene. I tillegg skal føderale myndigheter leie inn fire store brannfly som skal bidra i slukkingsarbeidet.
Lørdag ble det også kjent at to personer har omkommet på øya Kangaroo Island i delstaten South Australia, som grenser til NSW og Victoria.
Antallet personer som nå er bekreftet omkommet i brannene, er nå 23, sa Morrison lørdag.