Kritikere mener republikanere har fyrt opp under hat-teori bak massakre i Buffalo

Flere profiler i Det republikanske parti pepres nå med kritikk. Påstanden er at de spiller på en konspirasjonsteori om å bytte ut USAs hvite befolkning.

Programleder Tucker Carlson og kongressmedlem Elise Stefanik er blant dem som får kritikk etter skytingen i Buffalo lørdag. Påstanden er at de fyrer opp under en konspirasjonsteori om at USAs hvite befolkning skal skiftes ut.

Lørdag kom en 18 år gammel mann til i en dagligvarebutikk i Buffalo i staten New York. Han hadde skuddsikker vest, våpen og hjelm med kamera. Payton Gendron filmet og sendte direkte på et sosialt medium mens han skjøt kunder og ansatte.

18-åringen er hvit. I strøket der butikken ligger, bor det flest svarte. På et tidspunkt rettet 18-åringen våpenet mot en hvit person som gjemte seg bak kassen. – Unnskyld, sa han og skjøt ikke.

Les hele saken med abonnement