Nå kan du reise uten visum til «Europas siste diktatur»
Hviterussland har myknet opp innreisereglene. Nå kan en oppholde seg fem dager i landet uten visum.
Dette bildet er fra Minsk sentrum er tatt i desember i fjor. Nå kan besøkende få med seg julepynten og andre attraksjoner i byen uten å skaffe seg visum. Foto: Sergej Grits, AP / NTB Scanpix
- NTB
- Henning Carr EkrollNyhetssjef
80 land omfattes av det nye regelverket, som innføres om en måned. Landets nåværende visumfrie avtaler omfatter foreløpig kun Russland, andre tidligere Sovjet-stater, samt noen land i Sør-Amerika og Midtøsten.
I en twittermelding fra det hviterussiske utenriksdepartementet går det frem at Norge er et av landene som får de nye femdagersvisumene. I dag kreves det visum med innreise fra Norge. Et besøksvisum er gyldig i 30 dager, ifølge Utenriksdepartementet.
Innreise for dem som vil benytte seg av det visumfrie tilbudet, må skje ved flyplass i hovedstaden Minsk.
Hviterussland har blitt omtalt som «Europas siste diktatur» på grunn av landets svært autoritære ledelse. President Aleksandr Lukasjenko har styrt Hviterussland med jernhånd siden 1994, og i fjor var første gang på ti år at opposisjonen fikk delta i valget og sikre seg en plass i nasjonalforsamlingen.
President Aleksandr Lukasjenko er en kontroversiell figur blant mennesker som kjemper for demokrati og åpenhet. Foto: Reuters
Lukasjenko har tidligere liten grad tillatt politisk opposisjon og uavhengige medier og strammet grepet ytterligere etter at han ble gjenvalgt for en fjerde periode i 2010.
Vesten innførte sanksjoner i protest mot fengslingen av opposisjonelle, men lettet på disse da de siste politiske fangene i landet ble løslatt i 2015. Lukasjenko ble nok en gang gjenvalgt samme år, i et valg som langt fra ble ansett for å ha vært fritt og rettferdig.
Hviterussland har et stort potensiale for å øke antallet besøkende, ifølge Belarus Digest. I 2013 var det kun 137.000 turister som besøkte landet. Estland hadde samme år 21 ganger så mange besøkende, selv om Hviterussland er langt større både i størrelse og antall innbyggere.
- Les også
Putin møter presidenter fra tidligere Sovjet-stater
- Les også
Lukasjenko fikk drøyt 83 prosent av stemmene
- Les også
Her leter de etter radioaktive juletrær i Moskva. Russere advares mot å kjøpe trær med ukjent opprinnelse.
- Les også
Diktatoråret: De klatrer i fjell, spiser elefanter og bryter med krokodiller
Les mer om
Flere artikler
Lukasjenko anklager opposisjonen for kuppforsøk – folkeopprøret fortsetter med full styrke
Hva er det som skjer i Hviterussland? Fem punkter som forklarer dramaet.
Demonstranter banket opp, arrestert og drept. Dette er fire mulige veier videre for Hviterussland.
Titusener av demonstranter trosset regjeringens trussel om våpenbruk i Hviterussland
Diktatoren frykter at Russland vil ta over landet. Han ga Putin fire sekker poteter i nyttårsgave.
Titusenvis demonstrerer mot regimet i Hviterusslands hovedstad