Terroristene som angrep Atatürk-flyplassen, skal ha hatt planer om å ta flere titalls gisler
Terroristene som angrep Atatürk flyplass i Istanbul skal ha hatt planer om å ta gisler. Fredag skal 11 nye utlendinger, som knyttes til terrorangrepet, ha blitt pågrepet i flere raid i Istanbul.
11 nye utlendinger er pågrepet etter terrorangrepet mot Atatürk flyplass i Istanbul tirsdag, opplyser tyrkiske sikkerhetskilder til den tyrkiske regjeringsvennlige avisen Daily Sabah.
Dermed er totalt 24 personer pågrepet etter angrepet som så langt har kostet 44 menneskeliv, og hvor mer enn 230 personer ble skadet.
Av de pågrepne er 15 av dem utlendinger, ifølge avisen.
De 11 utlendingene som nå er arrestert, ble pågrepet i en rekke koordinerte raid i Istanbul fredag.
Hadde planer om å ta gisler
Fredag kom også ny informasjon, som kan det tyde på at tallet på antall døde kunne vært mye høyere dersom det ikke hadde vært for at tyrkisk politi spolerte terroristenes planer.
Terroristene som slo til mot Atatürk flyplass hadde nemlig planer om å ta flere titalls gisler, ifølge den tyrkiske avisen DaukySabah.
Politiet spolerte planen
Planen slo midlertidig feil da terroristenes tykke jakker tilkalte seg politiets oppmerksomhet, ifølge tyrkiske medier.
Den tyrkiske avisen Hurriyet har fått tilgang til meldinger som politiet på Atatürk flyplass sendte mellom seg via appen WhatsApp. Kommunikasjonen viser at politiet ble oppmerksomme på terroristene før de slo til, men at de trodde det var tyver.
Hadde tykke jakker i varmen
Ifølge den tyrkiske avisen skal altså politiet på flyplassen ha blitt oppmerksomme på mennene fordi de hadde tykke jakker på seg, til tross for at det var varmt ute.
En av politimennene skrev på WhatsApp:
– Han har på seg jakke i dette været. Skal vi undersøke ID’en hans?
Politimannen mistenkte at han var en tyv.
- Se listen over de omkomne:Én av dem ventet barn, mens én annen skulle gifte seg neste uke
Politiet forfulgte terroristen
Han foreslo videre å forfølge mannen.
– Vi følger etter ham, fikk han til svar.
– Ok, jeg kommer også, skrev en annen.
I den siste meldingen skrev en politimann at de sto utenfor terminalen for internasjonale avganger.
Spurte om ID, ble skutt
Der skal en av politimennene spurt den mistenkelige mannen om å vise fram legitimasjon. Den tyrkiske avisen skriver at mannen lot som om han lette etter passet sitt, men at han i stedet dro fram et våpen.
Så skal han ha skutt den tyrkiske politimannen tre ganger og såret ham hardt.
Deretter løp terroristen mot terminalen og utløste bombevesten sin.
De to andre terroristene kom seg inn i terminalen i kaoset som fulgte.
Tre utlendinger
Torsdag ble det kjent at det var tre utlendinger som hadde stått bak terrorangrepet i Istanbul.
Den tyrkiske tjenestemannen som fortalte dette til Reuters, ga ikke andre detaljer enn at det skal være snakk om en russer, en usbeker og en kirgiser.
– IS-ledelse involvert i planleggingen
Fredag skriverCNN at angrepet var planlagt høyt oppe i IS.
– Vi har sterke beviser på at lederne i IS var involvert i planleggingen av terrorangrepet mot Atatürk flyplass, sier en tyrkisk regjeringskilde til CNN.
CNN siterer offisielle kilder på at det tror at de tre terroristene kom til Tyrkia for en måned siden, og at de kom fra den IS-kontrollerte byen Raqqa.
Derfra skal de ha hatt med seg det de trengte av våpen og sprengstoff for å utføre angrepet.
– Angrepet var ekstremt godt planlagt med involvering fra ledelsen i IS, sier CNNs kilde.
– Nøye planlagt
Terroristene leide en leilighet i distriktet Fatih i Istanbul, hvor en av angriperne skal ha lagt igjen passet sitt.
Tyrkisk politi skal ha gått rundt og vist bilder av det som angivelig skal være de tre terroristene til de som bor i nærheten av leiligheten.
Flere har reagert med vantro over at de hadde hatt terrormistenkte som naboer.
Blant disse bildene var det en skjermdump fra et overvåkingskamera fra flyplassen. Bildet viser tre menn med tykke jakker og bager.