Washington Post: Visejustisminister truet med å trekke seg
USAs visejustisminister Rod J. Rosenstein truet med å trekke seg etter at hans notat ble brukt som begrunnelse for å sparke FBI-sjefen, skriver The Washington Post.
Da Rosenstein og justisminister Jeff Sessions ble innkalt til møte med Trump på mandag skal visstnok Trump allerede ha vært klar til å si opp James Comey, opplyser en kilde til The Washington Post.
Under onsdagens pressekonferanse i Det hvite hus uttalte talskvinne Sarah Huckabee Sanders at Trump hadde tatt avgjørelsen om å avskjedige Comey etter møtet med visejustisministeren og justisministeren, skriver Politico.
Ifølge Huckabee Sanders var det Sessions og Rosenstein som tok opp spørsmålet om å sparke FBI-direktøren.
Ifølge bakgrunnsintervjuer med over 30 ansatte i Det hvite hus, Justisdepartementet og Capitol Hill skal presidenten ha blitt sint fordi Comey ikke ville støtte påstanden hans om at president Barack Obama hadde avlyttet Trump Tower i New York.
Comeys avgjørelse om å bruke mye tid på granskningen av russisk innblanding i presidentvalget i 2016 fremfor å etterforske lekkasjer til journalister skal også ha gjort presidenten rasende.
Fikk beskjed om å skrive begrunnelse
Med henvisning til en kilde tett på Det hvite hus, skriver The Washington Post at Trump under møtet med Rosenstein og Sessions ha gitt dem klar beskjed om å skrive ned en begrunnelse for hvorfor Comey ikke kunne fortsette som FBI-direktør.
Sessions og Rosenstein gjennomførte oppgaven de skal ha fått av presidenten, og på tirsdag fikk Comey sparken.
- Forvirret av Russland-saken? Les dokumentaren: Kan nettverket av skjulte bånd til Russland bli Trumps Watergate?
Da Rosensteins notat ble brukt av Det hvite hus som hovedgrunnen til å kvitte seg med FBI-sjefen, skal visejustisministeren ha truet med å trekke seg, opplyser en kilde til Washington-avisen.
Justisdepartementet har ikke kommentert hendelsene.
Onsdag gikk Trump ut å begrunnet avskjedigelsen av Comey ytterligere på Twitter: «Comey mistet tilliten til nesten alle i Washington, republikanere og demokrater. Når ting har roet seg vil de takke meg!», skrev Trump.
Ba om mer penger til Russland-etterforskning
Flere amerikanske medier, deriblant The New York Times og The Washington Post, meldte onsdag at Comey i forrige uke skal ha bedt justisdepartementet om mer ressurser til granskningen av Russland.
Forespørselen skal ha skjedd i et møte med Rosenstein.
Ifølge kildene til New York Times skal Comey ha bedt om en «betydelig økning» i midler og mannskap for å etterforske den russiske innblandingen i fjorårets valgkamp.
I et åpent brev til visejustisminister Rod Rosenstein skriver The New York Times at han nå har oppgaven med å gjenopprette amerikanernes tillit til regjeringen.
I den første setningen i brevet står følgende: «Sjelden har en person måttet bære så mye av ansvaret for sikkerheten til det amerikanske demokratiet som du nå gjør».