IS tar på seg skylden for rakettangrep i Kabul
Minst ti personer, blant dem flere barn, ble såret da minst 14 raketter slo ned i Kabul da afghanere feiret uavhengighetsdagen.
Afghanere pyntet bilene sine med det afghanske flagget under feiringen av avhengighetsdagen i Kabul. Flere raketter slo ned i ulike deler av Kabul. Foto: Rahmat Gul / AP / NTB scanpix
- NTB-DPA
De til sammen 14 rakettene ble avfyrt kort etter at president Ashraf Ghani la en krans på uavhengighetsminareten i forbindelse med 101-årsdagen for landets uavhengighet.
Den ytterliggående islamistgruppa IS' afghanske fløy har tatt på seg ansvaret for angrepet.
Innenriksdepartementet bekrefter at rakettene ble avfyrt fra to biler i to forskjellige politidistrikter, og sier at to mistenkte er pågrepet.
Flere av rakettene slo ned i nærheten av presidentpalasset og forsvarsdepartementet. Blant de sårede er fire barn og en kvinne.
Angrepet skjer dagen etter at regjeringen sa at de ikke vil løslate den siste gruppen med Taliban-fanger før opprørsbevegelsen slipper fri flere afghanske soldater.
Flere artikler
IS tar på seg skylden for angrepene i Kabul
Frykten rår i Afghanistans hovedstad. Det er ikke bare bomber folk er redde for.
Antallet sivile drept i flyangrep tredoblet på tre år i Afghanistan
Redd Barna: Rundt ti millioner afghanske barn kan rammes av sult i år
Norske spesialstyrker var med på å stoppe angrep i Kabul
Historiske fredssamtaler om Afghanistan