Tre døde etter stor eksplosjon i sentrum av Madrid

Spanske medier melder om en stor eksplosjon på et sykehjem nær sentrum av Madrid. Skyldes trolig gasslekkasje.

Røyk stiger fra bygningen.

Et boligbygg i sentrum av Madrid er totalskadet i en eksplosjon, melder spanske medier. Borgermesteren i Madrid, José Luis Martínez-Almeida, opplyste først at to personer var døde. Dette er siden oppjustert til tre. Ytterligere åtte personer er skadet.

Eksplosjonen skyldtes mest sannsynlig en gasslekkasje, sier bergermesteren.

Hendelsen skjedde i 15-tiden onsdag ettermiddag i Calle de Toledo. Eksplosjonen skjedde da arbeidere utførte reparasjoner på byggets varmtvannstank, sa representant for myndighetene Jose Manuel Franco til den spanske TV-kanalen RTVE, ifølge AFP.

Store mengder politi og brannvesen er på stedet.

Bygget er et boligbygg sørvest i sentrum av Madrid. Bygget ligger ved siden av et eldrehjem, en skole og en kirke. De første meldingene om hendelsen opplyste feilaktig at det var eldrehjemmet som var rammet, skriver El País.

Ifølge borgermesteren i Madrid slo eksplosjonen ut flammene i en brann i bygget.

Videoer og bilder delt på sosiale medier viser enorme skader fra eksplosjonen. Flere etasjer av bygget er totalskadet og stein og rester er strødd utover hele området.

– Vi viste ikke hvor lyden kom fra, sa Leire Reparaz, en lokal beboer, til nyhetsbyrået AP.

– Vi gikk opp trappene til toppen av bygget vårt. Der så vi restene av bygget og store mengder grå røyk, føyet hun til.

En talsperson for en beboerforening har opplyste til El País at det ikke er skadede.

– De evakuerer alle beboere til hotellet på andre siden av gaten, la talspersonen til.

Avisa AS skriver imidlertid at politiet har bekreftet at det er skadede.

En helsearbeider hjelper berørte av eksplosjonen.