Zikavirus påvist i Danmark - Norge ber WHO om å vurdere krisemøte
En ung mann i Aarhus i Danmark er smittet av zikaviruset. Tilstanden er god.
- Ntb
- Hans O. TorgersenJournalist
Det opplyser Aarhus Universitetshospital i en pressemelding.
Zika-viruset er nå oppdaget i 21 land og Folkehelseinstituttet i Norge ber verdens helseorganisasjon, WHO, om å vurdere et krisemøte.
– De bør vurdere om zika-epidemien nå skal defineres som en global folkehelsekrise, en definisjon som forutsetter flere kriterier, sier smitteverndirektør John-ArneRøttingenved Folkehelseinstituttet (FHI) til NTB.
Hvis et utbrudd eller en hendelse får en slik definisjon, kan Verdens helseorganisasjon (WHO) anbefale en rekke tiltak som landene forplikter seg til å følge i henhold til det internasjonale helsereglementet.
– Det vil også gi økt oppmerksomhet for vaksineutvikling, sierRøttingentil NTB.
Dansk mann fikk feber og muskelsmerter
Pasienten er en dansk turist som har vært på reise i Syd— og Mellom-Amerika. Vedkommende fikk diagnosen tirsdag kveld. Danske medier skriver nå at det dreier seg om en ung mann.
Han fikk feber, hodepine og muskelsmerter etter hjemkomsten og oppsøkte lege. Vedkommende blir behandlet poliklinisk og tilstanden skal være god.
Hvor farlig er zika-viruset?
Zikavirusa regnes ikke i seg selv som farlig for pasienten. Men viruset kan etter alt å dømme føre til fosterskader hos gravide.
USA slår alarm om zikafeber i Latin-Amerika
Den danske Sundhedsstyrelsen uttalte tirsdag at det ikke er noen fare for at det bryter ut noen zikavirus-epidemi i Danmark.
Viruset smitter gjennom en spesiell myggart, og regnes som en trussel både i Nord— og Sør-Amerika.
Også svenske myndigheter har registrert et zika-tilfelle hos en pasient. Vedkommende hadde vært på reise.
Gravide i Danmark som har vært på reise i områder med zika kan nå få en ekstra ultralydkontroll, skriver dr.dk.