FN: 700 døde i leirer nordøst i Syria
Den siste tiden har 700 personer dødd i leirer i Syria som huser 70.000 mennesker med IS-tilknytning, hovedsakelig kvinner og barn, opplyser FNs antiterrorsjef.
- NTB-AP
Vladimir Vorontsov sier folk har dødd av mangel på medisiner og mat i leirene al-Hol og Roj, som styres av USA-allierte kurdiske styrker. Han beskriver forholdene i leirene som svært ille.
– Dødsfallene har utløst følelser av sinne, sier Vorontsov, som forteller at det også er barn blant de døde.
FN-toppen ber det internasjonale samfunnet ta tak i «det enorme problemet» det er å finne ut hva man skal gjøre med dem som sitter i leirene. Han sier det er svært farlig å holde dem der.
– De kan lage eksplosiver, som vil være til stor hjelp dersom terrorister vil gjenoppta sin virksomhet, advarer Vorontsov.
Den islamske staten kontrollerte en periode store områder i Syria og Irak, men mistet sitt siste territorium tidlig i 2019. Men til tross for det selverklærte kalifatets kollaps, sier FN at IS gjennomfører stadig dristigere angrep i Irak og Syria og planlegger å frigjøre tidligere krigere som er internert.
International Crisis Group sier det er 66.000 mennesker i al-Hol og 4.000 i Roj. De fleste av dem er slektninger av IS-ekstremister, men noen har også vært direkte tilknyttet gruppen, ifølge ICG. I tillegg holdes tusenvis av IS-krigere og gutter i fengsler kontrollerte av kurdiske styrker.
Flere artikler
Svensk kvinne flyktet fra IS-leir i Syria – Utenlandske IS-kvinner betaler opp mot en million for å rømme
Shereen (22) overlevde fem år som IS-slave. Nå må hun svikte det kjæreste hun har for å få komme hjem.
Jihadister halshugget Leilawa Abdullahs venninne og sendte henne filmen. Her reiser IS seg igjen.
Her blir IS-kvinnene tatt på fersken mens de prøver å rømme
Trampoliner, sverd og barn som leker halshugginger: – Denne generasjonen kan bli verre enn IS
Oslo-kvinnen forelsket seg i en ekstrem islamist. Hun giftet seg med ham og ble en del av IS i Syria. Nå blir hun historisk.