Langt flere amerikanere vil ha strengere våpenlover etter masseskytinger. Men resultatet er det stikk motsatte.

NEW YORK (Aftenposten): Skoleskytinger og massakre fører ofte til politisk handling i USA. Bare ikke av den typen venstresiden vil ha.

Flere mennesker protesterte utenfor årsmøtet til våpenlobbyorganisasjonen NRA i Houston, Texas i helgen.

NYHETSANALYSE: Den rystende skoleskytingen i Uvalde i Texas, der 19 barn og to lærere ble drept, har dominert mediebildet i USA i mange dager.

Alt fra baskettrenere og filmstjerner til fremtredende politikere mener at USAs våpenlover må strammes inn. Det samme gjør et klart flertall av amerikanere.

Vil de vinne frem? Ingenting tyder på det. Faktisk kan en rekke amerikanske delstater om få uker blir tvunget til å gjøre det enklere å bære våpen.

Les hele saken med abonnement