En halv milliard mer fra Huitfeldt
Kultur-Norge får over en halv milliard kroner mer å rutte med i statsbudsjettet for 2012. Likevel er økningen 200 millioner mindre enn den var på fjorårets statsbudsjett.
I formiddag legger Regjeringen frem sitt forslag til statsbudsjett for 2012. Statsminister Jens Stoltenberg har lenge signalisert at det vil bli et stramt budsjett som legges frem denne gangen. Etter det Aftenposten erfarer, har kulturminister Anniken Huitfeldt fått forhandlet seg frem til et kulturbudsjett på 9,061 milliarder kroner, en økning på 537 millioner kroner fra fjorårets budsjett.
Kulturløftet
Målet med Kulturløftet er at 1 prosent av statsbudsjettet skal gå til kultur innen 2014. Fra 2005, da statsbudsjettet var på i overkant av fem milliarder kroner, til 2011 har kulturbudsjettet økt med 3,9 milliarder kroner. Årets økning er likevel mindre enn tidligere år. Fra 2010 til 2011 økte kulturbudsjettet fra 7,8 milliarder kroner til 8,5 milliarder kroner, en økning på over 646 millioner kroner.
Lekker
I god tradisjon har det allerede drysset ut en lang rekke større og mindre budsjettlekkasjer i mediene fra kulturdepartementet den senere tid.
Blant annet har kulturministeren avslørt at musikerordningen styrkes med 7,3 millioner kroner i 2012, gjennom en omlegging av Rikskonsertenes offentlige konsertvirksomhet. I tillegg økes bevilgningene til Dissimilis fra 2,3 millioner kroner til 3 millioner kroner, mens teater— og konserthuset Kilden i Kristiansand får en økning på 23 millioner kroner.
Mer til spill
Av andre lekkasjer er det blitt kjent at Kulturdepartementet går inn Rjukanbanen med et årlig driftstilskudd på 2,8 millioner kroner, Breim er tildelt knutepunktstatus for countrymusikken, mens spillstøtten økes med fem millioner, til 15 millioner kroner.